ماساژ سکته مغزی

ماساژ سکته مغذی

سکته مغزی چیست؟

 سكته مغزی  نوعی اختلال  ناگهانی است که به دنبال آن خون‌رسانی به ناحیه‌ای که دچار سکته مغزی شده‌است مختل می‌شود.َ

سکته مغذی
سکته مغذی

به بیان دیگر اگر خون‌رسانی به قسمتی از مغز دچار اختلال شده و متوقف گردد٬ این قسمت از مغز دیگر نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد. این وضعیت را اصطلاحاً سکته مغزی می‌نامند. سکته مغزی می‌تواند به عللی مانند بسته شدن یا پاره شدن یکی از رگ‌های خون‌رسان مغز ایجاد شود. سکته ی مغزی در مردان بیشتر از زنان است.

سکته مغذی چه زمانی رخ می دهد؟

 سکته مغزی هنگامی رخ می دهد كه جریان خون در ناحیه خاصی از مغز قطع شود. سكته مغزی كه در اثر انسداد شریان خون ایجاد می شود ، ایسكمی مغزی نامیده می شود.

بسته به شدت سكته مغزی و جایی كه در مغز رخ می دهد ، اثرات آسیب رسان آن می تواند خفیف یا شدید باشد.

اثرات آسیب رسان سکته مغزی

1- ضعف ، بی حسی ، سوزن سوزن شدن یا فلج شدن اندام ، عضلات صورت یا بعضی اوقات یک طرف بدن

2- بینایی مختل شده

3- عدم توانایی پیاده روی یا مشکلات مربوط به هماهنگی و تعادل

اثرات سکته مغذی
اثرات سکته مغذی

4- مشکل در جویدن ، بلع وگفتار

5- از دست دادن حافظه

دوره درمان سکته مغزی

بیماران در دوران نقاهت سکته مغزی ممکن است از طیف وسیعی از متخصصان مراقبت های بهداشتی،  درمان های متداول دریافت کنند. از آن جمله می توان به متخصصین گفتار درمانی ، فیزیوتراپیست ها ،  متخصصین مغز و اعصاب و متخصصین ماساژ درمانی اشاره کرد که نقش مهمی در روند بهبودی بیمار خواهند داشت.

درمان سکته مغزی با ماساژ
درمان سکته مغزی با ماساژ

در طی آموزش ماساژ درمانی ، هنرجویان درباره عوارض مغزی و تکنیک هایی که می توانند به بهبودی بیماران کمک کنند ، نکات مهمی را می آموزند.آنها همچنین با بیماران واقعی که از شرایط مختلف عصبی سیستماتیک رنج می برند ،آشنا خواهند شد که بیماران سکته مغزی را نیز شامل می شود .

 ماساژ سکته مغزی

ماساژ سکته مغزی، ضمن تسکین استرس در ارتباط با یک بیمار ، به بهبود عملکرد اعصاب و تحرک مفاصل نیز کمک می کند.

آیا ماساژ تاثیری در کمک به پیاده روی بعد از سکته مغزی دارد؟

 بهترین راه کمک در این شرایط، روش  فیزیوتراپی و ماساژ درمانی می باشد. فیزیوتراپی یا ماساژ درمانی شامل بسیاری از تکنیک ها  برای کمک به افراد در بهبود توانایی پیاده روی از جمله ماساژ و ورزش است. تقویت عضلات همچنین حائز اهمیت است و با کمک یک فیزیوتراپیست یا ماسور حرفه ای و با تجربه به همراه ورزش های متداول میتوان شاهد نتایج مثبتی بود.

ماساژ چه تاثیری بر سکته مغذی دارد
ماساژ چه تاثیری بر سکته مغذی دارد

تمرین های متداول در ماساژ سکته مغزی

متخصصان آموزش ماساژ برای کمک بیشتر در روند توانبخشی ، تمرین های متداول را در برنامه درمانی بیمار قرار می دهند که شامل حرکات قدرتی و کششی ساده برای بهبود بیشتر انعطاف پذیری و دامنه حرکت می باشد.  همچنین احتمال دارد تکنیک هایی را برای کمک به این بیماران ارائه دهند زیرا برخی از مهارت های اصلی ایشان َرا بر اثر از بین رفتن الگوهای عصبی عضلانی خود از دست داده اند.

انواع ماساژ درمانی برای کمک به سکته مغزی

1-ماساژ سوئدی

تکنیک هایی، که در ماساژ سوئدی استفاده می شود، کل بدن را ریلکس می کند، ضمن اینکه باعث تولید سروتونین می شود، سطح کورتیزول را نیز، کاهش می یابد. این روش همچنین گردش خون را تحریک کرده و میزان اکسیژن خون را در بدن افزایش می دهد. پژوهش های گوناگون مشخص کرده است که بیماران سکته مغزی با تورم ، بی حسی یا کاهش دامنه حرکت در بازوها و پاها از بهبود تحرک پس از ماساژ سوئدی بهره مند شده اند.

ماساژ سوئدی راهی برای درمان سکته مغذی
ماساژ سوئدی راهی برای درمان سکته مغذی

مزایای ماساژ سوئدی

 1- رهایی از اضطراب ناشی از عوارض سکته مغزی

2- کاهش تنش ماهیچه ای

3- بهبود عملکرد مفاصل

بیمار سکته مغزی، با شروع ماساژ سوئدی، بخشی از تحرک و قدرت خود را در زمینه عضلات و مفاص  مجددا به دست خواهد آورد.

ماساژ سوئدی
ماساژ سوئدی

فیزیوتراپی، حرفه ای است که برای یادگیری راه رفتن پس از سکته مغزی، به یاری شما می آید و تاثیر به سزایی در کمک به احیای توان بیمار دارد . ماساژ درمانی نیز می تواند یک مکمل خوب برای فیزیوتراپی باشد زیرا ممکن است در آرامش عضلات سفت و کاهش اسپاسم ها مفید باشد.

توصیه هایی در مورد ماساژ

1- مطمئن شوید که متخصصان مغز و اعصاب در مراقبت و درمان بیمار مبتلا به سكته مغزی کوشا باشند.
2- اطمینان حاصل کنید که درمانگر شما آموزش ماساژ پزشکی را تجربه کرده یا در کار با افرادی که سکته مغزی را تجربه کرده اند، خبره است.
3- اطمینان حاصل کنید که تاریخچه دقیقی همچون دارو های استفاده شده را به درمانگر خود ارایه کرده اید.

راه های پیشگیری از سکته مغذی
راه های پیشگیری از سکته مغذی

نکته ی بسیار مهم این است که یک بیمار سکته مغزی باید از پزشک متخصص  برای دریافت ماساژ مشورت بگیرد و فرد باید درمانگری را انتخاب کند که دارای دانش پزشکی بوده و تجربه کار با بیماران سکته مغزی را داشته باشد. ماساژ سکته مغزی امروزه توانسته به کمک بسیاری از بیماران دچار عارضه مغزی بشتابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×