ماساژ بارداری

ماساژ بارداری

پیش گفتار

ماساژ بارداری می تواند به شما کمک کند تا با تغییراتی که در حین بارداری روی می دهد ، کنار بیایید.  بارداری یا ماساژ قبل از تولد، برای کاهش استرس ، کاهش تورم در بازوها ، پاها ، تسکین درد عضلات و مفاصل در زنان باردار مورد استفاده قرار می گیرد. 

ماساژ بارداری
ماساژ بارداری

ماساژ بارداری شامل چه مواردی می شود؟

بارداری می تواند استرس زیادی به عضلات پشت ، شانه ها ، گردن و شکم وارد کند. ماساژ بارداری به منظور تسکین برخی  دردهایی  است که در دوران بارداری شایع می باشد.
قبل از شروع ماساژ ،درمانگر شما درباره سلامتی و سبک زندگی شما با شما صحبت خواهد کرد. از شما می خواهد که روی یک میز ماساژ دراز بکشید و برای محافظت از حریم خصوصی و گرم نگه داشتن شما ، از حوله استفاده می کند.
به یاد داشته باشید که در حالی که در نیمه دوم بارداری هستید ، صاف خوابیدن به پشت به هیچ عنوان صحیح نیست زیرا این امر فشار زیادی را به بدن وارد می کند که از پاها به قلب  می رسد.

ماساژ بارداری
ماساژ بارداری

فواید ماساژ بارداری برای سلامتی

ماساژ بارداری باعث کاهش استرس ، شل شدن عضلات، افزایش جریان خون و بهبود سیستم لنفاوی می شود. همچنین می تواند باعث بهبود خلق و خو ، کاهش اضطراب و بهبود روند خواب شود.
همچنین ثابت شده است که ماساژ بارداری در هنگام زایمان برای کمک به کنترل درد بسیار موثر است.

در ادامه به شرح فواید بیشتری از ماساژ می پردازیم با ما همراه باشید.

کیفیت خواب بهبود میابد

ماساژ بافت عمیق به افزایش تولید هورمون ملاتونین و ترکیب سروتونین در بدن کمک می کند. در نتیجه ، افراد می توانند ریتم خواب خود را تنظیم کنند. هنگامی که یک زن باردار ماساژ می گیرد ، کیفیت خواب او بهبود میابد که تأثیر خوبی بر روی بدن دارد.

ماساژ بارداری
ماساژ بارداری

سطح استرس و اضطراب را کاهش می دهد

 از کورتیزول به عنوان هورمون استرس یاد می شود. هنگامی که یک زن باردار به عنوان بخشی از مراقبت های دوران بارداری به ماساژ درمانی معرفی می شود ، سطح کورتیزول در بدن او به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

تورم مفاصل را کاهش می دهد

این یک اتفاق معمول در دوران بارداری است و به دلیل گردش خون کم و فشار اضافی به عروق خونی ایجاد می شود. به منظور تحریک بافت های نرم و کاهش تجمع مایعات در مفاصل متورم ، ماساژ بافت عمیق برای زنان باردار توصیه می شود. در همان زمان ، ماساژ قادر به بهبود توانایی سیستم لنفاوی در از بین بردن ضایعات بافتی در بدن است.

درد و گرفتگی عضلات را تسکین می دهد

زنان باردار نیز معمولاً درد و گرفتگی عضلات را تجربه می کنند. این ناراحتی ها معمولاً به دلیل کشش عضلانی و افزایش فعالیت نورون های حرکتی رخ می دهد. با کمک یک متخصص با تجربه برای دریافت  ماساژ بارداری ، می توان این موارد را تا حد زیادی کاهش داد.

فواید ماساژ بارداری
فواید ماساژ بارداری

درد عصب را کاهش می دهد

 تعدادی از زنان به خصوص در مراحل آخر بارداری خود درد عصب سیاتیک را تجربه می کنند. به این دلیل که رحم آنها روی عضلات پایین کمر و لگن قرار دارد. وقتی این اتفاق می افتد ، فشار به عضلات بالا و پایین پا می رسد که منجر به تورم در این مناطق می شود. مادران می توانند برای آزاد کردن کششی که در عضلات مجاور احساس می کنند، کمک لازم را داشته باشند. از طریق ماساژ ، زنان در طول بارداری کمتر درد عصب سیاتیک را تجربه می کنند.

خطر زایمان زودرس را کاهش می دهد

 مطالعات نشان داده است که مادران بارداری که به طور منظم ماساژ درمانی قبل از زایمان انجام می دهند ، در مقایسه با زنانی که در طول بارداری ماساژ نگرفته اند ، کمتر با زایمان زودرس مواجه می شوند.

ماساژ علاوه بر کمک به مادر باردار ، هورمون های استرس در کودک را نیز کاهش می دهد به راحتی می توان گفت که مادران تنها کسانی نیستند که از سلامتی ماساژ بارداری استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

×