ظاهر دستان شما بیانگر سلامتی شماست.

کف دست

کف دست ها یکی از نواحی بدن است که در بحث رفلکسولوژی دارای اهمیت بسیاری است . ماساژ رفلکسولوژی شامل اعمال فشار بر روی محدوده ی خاصی از دست ها و پاها می باشد که به طور مستقیم با دیگر بافت ها، عضلات ، ماهیچه ها و عصب های بدن در ارتباط است و موجب کاهش اضطراب و  افزایش توان افراد می شود.

 میتوان علاوه بر کف پاها ، در کف دست ها به مواردی دست یافت که علائمی است از درون بدن و میتواند نشانه ای از وجود  بیماری خاصی  باشد تا خود را درمان کنیم . البته این نکته ضروری است که این تشخیص میبایست توسط افراد مجرب و با تخصص انجام شود . دست ها همچنین میتوانند نشانه ای باشند برای پیری که میتوان گفت ، جزء اولین قسمت هایی در بدن هستند که با افزایش سن ،تغییرات چشم گیری خواهند داشت.

به چندین مورد مرتبط با بیماری ها در کف دستان اشاره میکنیم .

  1.   عرق کردن کف دست ها :

هایپر هیدروز تعریق بیش از اندازه کف دست ها است که میتواند بر اثر استرس و پرکاری تیروئید باشد .

مصرف ماست و چای زیاد برای این مشکل خوب نیست و باید در مصرف آن احتیاط شود .

2- خواب رفتن دست و سوزن سوزن شدن :

مهمترین عامل در سوزن سوزن شدن ، فشار آمدن بیش از حد  بر روی عصب حسی است و علت سوزن سوزن شدن بازگشت به حالت طبیعی عصب است .

یکی دیگر از علائم خواب رفتن دست ، پوکی استخوان، سندرم تونل کارپال ، ترومبوز وریدی اندام ها ، کم خونی و یا دیابت است .

اگر بدون دلیل خاصی خواب رفتن دست را تجربه میکنید ، میبایست حتما با پزشک خود مشورت نمایید .

3- لرزش دستان :

 متاسفانه یکی از شایع ترین بیماری ها مشکل لرزش دستان است که در سنین بالا و براثر بیماری پارکینسون  بروز میکند.

این بیماری میتواند به حدی پیشرفت داشته باشد که حتی فرد  قادر  به انجام کار های شخصی خود نباشد . مصرف قهوه و الکل برای این بیماری بسیار بد بوده و  موجب تشدید پارکینسون میشود.

4- خشکی دستان :

یکی از مهمترین عواملی که باعث خشکی در کف دستان میشود ،کمبود آب در بدن است. حتما در طول روز  میبایست بین 8 تا 10 لیوان آب میل شود که کمک به رفع خشکی دستان خواهد شد .

از غذا هایی که میبایست مصرف آن را بالا ببریم ، ماهی ، آجیل های دارای روغن بالا ، دانه ها و مغز ها می باشد.

برای رفع این مشکل در کنار نوشیدن آب و غذا های ذکر شده ، می توانید به پزشک مراجعه تا با تجویز دارو، هورمون استروژن را در بدنتان کنترل کند و به رفع خشکی کف دستان کمک شود .

5- ناخن های ضعیف :

 یکی از دلایل این مشکل کمبود عنصر روی در بدن است . روی می تواند به بهبود زخم در قسمت های مختلف بدن و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کند .

 مصرف انواع آجیل  و گوشت را به رژیم غذایی خود افزوده و مکمل های روی را با تجویز پزشک مصرف نمایید تا کمبود روی ، در بدنتان جبران شود.

در اینجا به یکی از مهمترین بیماری ها که میتوان آن را از روی انگشتان تشخیص داد اشاره میکنیم.

  1.  انگشت چماقی :

اگر به انگشتان نگاه کنید می بایست کشیده ، صاف و طبیعی باشند ولی اگر قسمت انتهای ناخن دست متورم شده ، شبیه یک چماق به نظر برسد ، میتواند علامت بیماری جدی مانند سرطان ریه و یا بیماری قلبی باشد که در این شرایط توصیه  میشود، حتما به پزشک  مراجعه  نمائید.

این نوشته منتشر شده در بلاگ می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×