طب سنتی

طب سنتی

پیش گفتار

طب سنتی شامل قرار دادن سوزن های خیلی نازک از طریق پوست شما در نقاط استراتژیک بدن است. طب سنتی بیشتر برای درمان درد استفاده می شود و از آن برای حفظ و تقویت  سلامتی ، مدیریت استرس استفاده می شود.

هر شخصی که طب سنتی انجام می دهد ، دارای یک سبک منحصر به فرد است که غالباً جنبه هایی از رویکردهای شرقی و غربی را به پزشکی آمیخته است .

طب سنتی
طب سنتی

از طب سنتی چینی به عنوان روشی برای تبادل جریان انرژی یاد می کنند و اعتقاد بر این است که انرژی از طریق مسیرهایی در بدن شما جریان پیدا می کند. متخصصان طب سنتی بر این باورند که با وارد کردن سوزن در نقاط خاصی ازاین مسیر ها، جریان انرژی در بدن شما به تعادل خواهد رسید.

در مقابل ، بسیاری از متخصصان غربی، نقاط طب سنتی را مکان هایی برای تحریک اعصاب ، ماهیچه ها و بافت همبند می دانند. برخی دیگر  بر این باورند که این تحریک، مسکن های طبیعی بدن را تقویت می کند.

طب سنتی
طب سنتی

طب سنتی عمدتا برای رفع ناراحتی و انواع بیماری ها استفاده می شود ، از جمله:

1- تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی

2- درد دندان

3- سردرد ، از جمله سردردهای میگرنی

4- درد زایمان

5- درد کمر

6- گردن درد

7- آرتروز

8- گرفتگی های قاعدگی

9- اختلالات تنفسی ، مانند رینیت آلرژیک

خطرات

طب سنتی
طب سنتی

اگر پزشک متخصص و با تجربه ای را در کنار خود داشنه باشید، خطرات طب سنتی به حداقل خود خواهد رسید. عوارض جانبی شایع شامل درد و خونریزی جزئی یا کبودی است. برای رعایت موارد بهداشتی  سوزنهای یکبار مصرف اکنون استانداردتر عمل میکنند، بنابراین خطر ابتلا به عفونت به حداقل خواهد رسید اما در مقابل باید گفت که : همه افراد کاندید مناسبی  برای طب سنتی نیستند.

اگر…

– اختلال خونریزی داشته باشید. در صورت بروز اختلال خونریزی یا در صورت مصرف رقیق کننده های خون ، احتمال خونریزی یا کبودی ناشی از سوزنها افزایش می یابد.

–  باردار هستید تصور می شود بعضی از انواع طب سنتی باعث تحریک زایمان می شوند که می تواند منجر به زایمان زودرس شود.

چگونه آماده می کنید؟

قبل از درمان طب سنتی نیازی به آماده سازی خاصی نیست.

طب سنتی
طب سنتی

اقدامات پزشک برای شروع طب سنتی

پزشک شما ممکن است در مورد علائم ، رفتارها و شیوه زندگیتان، از شما سؤال کند. او همچنین ممکن است موارد زیر را  بررسی کند:

1- قسمت هایی از بدن شما که دردناک است

2- رنگ زبان شما

3- رنگ صورت شما

4- قدرت ، ریتم و کیفیت نبض در مچ دست شما

این ارزیابی و درمان اولیه ممکن است 60 دقیقه طول بکشد. قرارهای بعدی معمولاً حدود نیم ساعت طول می کشد. تعداد معالجات بستگی به وضعیت درمان دارد اما  به طور کلی ، دریافت شش تا هشت جلسه برای درمان معمول است.

در طول عمل

نقاط طب سنتی می توانند در تمام نواحی بدن قرار داشته باشند.گاهی اوقات نقاط مناسب برای طب سنتی، از ناحیه درد شما دور است.

طب سنتی
طب سنتی

 شما برای مداوا روی یک میز قرار دارید که شامل موارد زیر است:

درج سوزن

 سوزن های طب سنتی در نقاط استراتژیک روی بدن شما به اعماق مختلف وارد می شوند. این سوزن ها بسیار نازک هستند ، بنابراین معمولاً ناراحتی کمی ایجاد می کند اما  اغلب مردم آن را اصلاً احساس نمی کنند. بین  5  تا 20 سوزن در یک درمان معمولی استفاده می شود. ممکن است وقتی یک سوزن به عمق صحیح برسد، احساس سوزش خفیفی داشته باشید.

دستکاری سوزن

 پزشک شما ممکن است بعد از قرارگیری سوزن ها ،آن ها را به آرامی جابجا یا چرخانده و یا گرما یا پالس الکتریکی خفیف را روی سوزن ها قرار دهد.

برداشتن سوزن

معمولاً هنگام برداشتن سوزن ها هیچ ناراحتی مشاهده نمی شود.

بعد از عمل

برخی از افراد احساس آرامش می کنند و برخی دیگر بعد از درمان طب سنتی احساس انرژی می کنند. اما همه به طب سنتی پاسخ نمی دهند. اگر علائم شما طی چند هفته بهبود نیابد ، طب سنتی ممکن است برای شما مناسب نباشد.

نتایج

اندازه گیری فواید طب سنتی، امری دشوار است ، اما بسیاری از افراد آن را به عنوان ابزاری برای کنترل انواع شرایط دردناک می دانند.

طب سنتی عوارض جانبی کمی دارد ، بنابراین اگر در کنترل درد  با روش های معمولی تر مشکل دارید، ممکن است ارزش امتحان کردن را داشته باشید.

این نوشته منتشر شده در بلاگ می باشد. جهت اضافه کردن به علاقمندی های مرورگر خود بر روی لینک صفحه کلیک نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×