زنبور درمانی

زنبور تراپی

نیش زنبور عسل

همانطور که از نام آن پیداست ، نیش زنبور عسل ماده ای است که از زنبور عسل گرفته می شود و به عنوان یک درمان طبیعی برای انواع بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد.
طرفداران این روش ادعا می کنند که دامنه وسیعی از خواص دارویی را شامل می شود ، از کاهش التهاب گرفته تا درمان بیماری های مزمن
.

زنبور درمانی
زنبور درمانی

این مقاله موارد استفاده ، فواید و عوارض جانبی سم زنبور عسل را مرور می کند.

نیش زنبور عسل چیست؟

زهر زنبور عسل مایع بی رنگ و اسیدی است. زنبورهای عسل وقتی احساس خطر می کنند آن را از طریق گزنده های خود دفع می کنند.
این ماده حاوی ترکیبات ضد التهابی از جمله آنزیم ها ، قندها ، مواد معدنی و اسیدهای آمینه است.

ملیتین ترکیبی که از 26 اسید آمینه تشکیل شده است . حدود 50٪ از وزن سم زنبور را شامل می شود و در برخی مطالعات نشان داده شده است که دارای اثرات ضد ویروسی ، ضد باکتری و ضد سرطانی است.

نیش زنبور عسل همچنین حاوی پپتیدهای آپامین و آدولاپین است. اگرچه این ها به عنوان سم عمل می کنند ، اما نشان داده شده است که دارای خواص ضد التهابی و تسکین دهنده درد هستند.

طبق برخی تحقیقات ، آنزیم ها دارای اثرات ضد التهابی و محافظت از سیستم ایمنی بدن باشد

درمان با نیش زنبور
درمان با نیش زنبور

زنبور درمانی شامل تجویز سم زنبور عسل از طریق نیش زنبور زنده و تزریق در نقاط خاصی از بدن است. چندین و چند سال است که از زنبور به عنوان درمانی برای انواع بیماری ها از جمله سردرد ، درد مفاصل و مشکلات پوستی استفاده می کنند.

سم زنبور عسل،که آپیتوکسین نیز نامیده می شود ، حاوی بسیاری از ترکیبات فعال بیولوژیکی، اسیدهای آمینه و آنزیم هایی است که دارای خواص ضد التهابی،تسکین دهنده درد هستند.

امروز ، سم زنبور عسل برای درمان شرایط زیر در حال بررسی است

1-آرتریت روماتوئید (RA)

2-بیماری پارکینسون

3-بیماری آلزایمر

4-مولتیپل اسکلروزیس (MS)

5-اگزما

6-پسوریازیس

فواید زنبور تراپی

 سم زنبور عسل رقیق شده را بر روی 16 نفر، در یک کارآزمایی بالینی ، دو بار در هفته و به مدت سه هفته تحت درمان قرار دادند.
در پایان آزمایش ، هر 16 نفرکاهش سطح درد را گزارش کردند.علاوه بر کاهش درد، زنبور تراپی سبب بهبود کسالت به وجود آمده نیز، شده بود.

زنبور تراپی چیست
زنبور تراپی چیست

بیماری پارکینسون

زنبور تراپی  به عنوان درمانی برای بیماری پارکینسون مورد بررسی قرار میگیرد. یک مطالعه در سال 2015 که در مجله پزشکی نیز منتشر شد ، نشان داد که زنبور تراپی همراه با طب سوزنی، نوید بخش یک روش درمانی نوین برای بیماری های عصبی است.

در این کارآزمایی ، بیمارانی که مقدار دوز معینی از داروی ضدپارکینسون استفاده می کردند نیز تحت درمان قرار گرفتند. در پایان مطالعه ، این افراد بهبودی در سرعت راه رفتن ، کنترل حرکتی و فعالیتهای زندگی روزمره را در مقایسه با شروع درمان تجربه کردند.

اگرچه این موضوع بسیار امیدوار کننده است ، اما نویسندگان این تحقیق خاطر نشان می کنند که تحقیقات بیشتری لازم است.

آرتروز

بر اساس تحقیقی که در سال  2014 منتشر شد، نشان داده شد که نیش زنبور  به درمان آرتریت روماتوئید کمک می کند. زنبور درمانی در کاهش درد و تورم مفاصل بسیار موثر بوده و همچنین کیفیت زندگی بیماران مبتلا به آرتروز را بهبود بخشیده است.

فواید زنبور درمانی
فواید زنبور درمانی

عوارض جانبی ، خطرات و موارد منع مصرف

برخی از بیماران ممکن است واکنش های آلرژیک شدیدی نسبت به نیش زنبور درمانی تجربه کنند. در برخی موارد ، این روش می تواند شوک آنافیلاکتیکی ایجاد کند که تهدیدی جدی بر سلامت بدن است .در نتیجه با توجه به این نگرانی ها ، پرهیز از این روش درمانی برای هرکسی که آلرژی به نیش زنبور داشته باشد بسیار مهم است.
به دلیل تأثیری که سم زنبور عسل بر روی سیستم ایمنی بدن دارد ، باید در موارد خاص مانند اختلالات خود ایمنی احتیاط کرد.

با توجه به تحقیقات و آزمایشات بالینی انجام شده ثابت شده است که نیش زنبور  به عنوان درمانی برای اکثر  بیماری ها، مورد استفاده قرار می گیرد. چنانچه قصد دارید از زنبور درمانی برای بهبود یک بیماری استفاده کنید، قبل از اقدام ،با پزشک متخصص خود مشورت کنید. خود درمانی ممکن است عواقب جدی به همراه داشته باشد.

فواید نیش زنبور
فواید نیش زنبور

همانطور که در مطالب فوق به آن اشاره شد، مواد موجود در سم زنبور عسل با اثرات مثبت و منفی برای سلامتی همراه بوده است.

نکته مهم

در حالی که تحقیقات نشان می دهد برخی از ترکیبات موجود در نیش زنبور ممکن است خواص مفیدی داشته باشند ، اما اثراتی که هر یک از اجزای سازنده نیش زنبور بر سلامتی انسان خواهد داشت، ناشناخته است ، زیرا درباره ی بسیاری از این اجزا به خوبی مطالعه نشده است.

روش های استفاده از نیش زنبور

آپیتراپی یک روش درمانی جایگزین است که از محصولات زنبور عسل – از جمله زهر آنها  برای درمان و پیشگیری از بیماری ها ، درد و موارد دیگر استفاده می کند.

نیش زنبور
نیش زنبور

از نیش زنبور عسل به روشهای مختلفی استفاده می شود و به اشکال مختلف موجود است. به عنوان مثال

 1- نیش زنبور عسل را به محصولاتی مانند مکمل ها ، مرطوب کننده ها و کرم ها اضافه می کنند.

می توانید این مرطوب کننده ها و لوسیون ها را که از فراورده های نیش زنبور عسل هستند ،از فروشگاه های خاص خریداری کنید.

2-  از سم زنبور عسل، در طب سوزنی، برای درمان استفاده می شود.یک روش درمانی که در آن زنبورهای زنده بر روی پوست شما قرار می گیرند و نیش ایجاد می کنند.

خلاصه

برخی از مواد موجود در سم زنبور عسل ، از جمله ملیتین و آپامین ، دارای خواص دارویی هستند. هزاران سال است که از زهر  زنبور عسل به عنوان یک درمان طبیعی برای انواع بیماری ها استفاده می شود.

کلام آخر

چنانچه تصمیم دارید از زنبور تراپی بهره مند شوید، حتما با پزشک متخصص که مهارت لازم را در این زمینه دارد، مشورت کنید و به مراکز دارای مجوز مراجعه نمایید تا ریسک خطرات احتمالی را کاهش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×